Informacje o jednostce

Historia Kliniki Neurologii

Klinika Neurologii Wydziału Medycznego Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego do 1.10.2019 roku była znana jako Klinika Neurologii II Wydziału Lekarskiego tej uczelni (wcześniejsza Akademia Medyczna w Warszawie stała się oficjalnie Warszawskim Uniwersytetem Medycznym 22 marca 2008 roku).

Klinika Neurologii II Wydziału Lekarskiego Akademii Medycznej w Warszawie powstała w 1975 roku na bazie utworzonego kilka lat wcześniej w Oddziale Neurologii Szpitala Grochowskiego, Ośrodka Naukowo-Dydaktycznego II Wydziału Lekarskiego AM. Kierownikiem Ośrodka, a jednocześnie jednym z twórców II Wydziału AM był Profesor Jerzy Majkowski, wybitny epileptolog i neurofizjolog.

W 1979 roku decyzją Rektora AM Ośrodek Naukowo-Dydaktyczny został przekształcony w Klinikę Neurologii II Wydziału Lekarskiego. Nowo powstała jednostka otrzymała swoją siedzibę w Szpitalu Czerniakowskim, a jej Kierownikiem została Profesor Hanna Jędrzejowska.

Profesor Hanna Jędrzejowska

Działalność Kliniki w nowym miejscu rozpoczęła się z dniem 1 lipca 1979 roku, a kadrę naukowo-dydaktyczną stanowili: dr Krystyna Łysakowska-Sernicka, dr Izabela Klimowicz-Młodzik i dr Włodzimierz Pisarski. W 1981 roku dołączyła do zespołu dr Teresa Nowak-Michalska, w ciągu kolejnych lat dr Teresa Piórek i dr Ewa Joachimowicz, a w latach 90-tych, na krótko, dr Wojciech Czepiel. W okresie funkcjonowania Kliniki w Szpitalu Czerniakowskim stopień doktora nauk medycznych uzyskała dr Teresa Piórek, dr Ewa Joachimowicz i dr Joanna Cegielska. 

Zespół Kliniki Neurologii w latach 90 XX w.

Równolegle z pracą dydaktyczną  prowadzona była w Klinice działalność naukowa obejmująca tematykę chorób naczyniowych, zespołów otępiennych oraz chorób obwodowego układu nerwowego. Zagadnienie uszkodzenia nerwów obwodowych stanowiło główny przedmiot zainteresowania Profesor Jędrzejowskiej i było kontynuacją Jej wcześniejszej działalności naukowej.

Profesor Hanna Jędrzejowska uzyskała dyplom lekarza w Warszawie w 1953 roku i jednocześnie została pracownikiem ówczesnej Kliniki Neurologicznej AM. W 1963 roku obroniła pracę doktorską, a w 1968 roku habilitacyjną, obie poświęcone problematyce chorób nerwowo-mięśniowych ze szczególnym uwzględnieniem uszkodzeń nerwów obwodowych. Neurologia zawdzięcza Pani Profesor zorganizowanie pierwszej w Polsce Pracowni badań histologicznych mięśni i nerwów obwodowych oraz rozpowszechnienie znaczenia badań biopsyjnych w rozpoznawaniu chorób nerwowo-mięśniowych. Jej udziałem były pierwsze polskie i nieliczne wówczas w literaturze światowej opisy zmian morfologicznych w nerwach obwodowych oraz opisy korelacji histologiczno-elektrofizjologicznych w różnych polineuropatiach. Tematem dziedzicznych polineuropatii ruchowo-czuciowych, w tym korelacjami fenotypowo-genotypowymi, zajmowała się do ostatnich dni życia.

Dzięki staraniom Profesor Hanny Jędrzejowskiej, z dużym wsparciem Profesor Ireny Hausmanowej-Petrusewicz utworzona została w Klinice w początkach lat 90 XX w. Pracownia Elektromiograficzna. Prowadziła ją od początku dr Teresa Nowak-Michalska.

Zwieńczeniem wieloletniej pracy naukowej, klinicznej i dydaktycznej Profesor Hanny Jędrzejowskiej było nadanie Jej w 1996 roku tytułu Profesora.

 

W roku 2000 Profesor Jędrzejowska przeszła na emeryturę i w 2001 roku na stanowisko Kierownika Kliniki został powołany dr hab.n.med. Jan Kochanowski. W październiku 2002 roku nastąpiła zmiana siedziby Kliniki Neurologii II Wydziału Lekarskiego AM, jednostkę przeniesiono do Szpitala Bielańskiego.

Droga zawodowa i naukowa Profesora Jana Kochanowskiego związana była z Wojskową Akademią Medyczną w Łodzi, którą ukończył w 1974 roku. Będąc asystentem w Zakładzie Anatomii Prawidłowej WAM prowadził żmudne badania nad układem autonomicznym u płodów ludzkich zakończone uzyskaniem stopnia doktora nauk medycznych w 1982 roku. Dalszy dorobek naukowy obejmujący głównie tematykę neurologiczną i neurofizjologiczną zaowocował  nadaniem w 1997 roku tytułu doktora habilitowanego na podstawie rozprawy pt. Somatosensoryczne potencjały wywołane w doświadczalnym umiarkowanym urazie rdzenia kręgowego. Profesor jest autorem licznych publikacji i wykładów poruszających zagadnienia patofizjologii bólu neuropatycznego, padaczki oraz chorób naczyniowych mózgu, a także uszkodzeń obwodowego układu nerwowego. Szerokie zainteresowania obejmują także problemy nowoczesnej farmakoterapii i rehabilitacji w chorobach układu nerwowego i perspektywiczną tematykę leczenia neuroprotekcyjnego. Szczególnym kierunkiem działalności naukowej Profesora Kochanowskiego stały się prace z zakresu neuroendokrynologii, które podjął we współpracy z Zakładem Neuroendokrynologii CMKP oraz stwardnienia rozsianego. W latach 2008 – 2016 Profesor Kochanowski pełnił funkcję Prodziekana II Wydziału Lekarskiego ds. studentów młodszych roczników studiów. A w latach 2006-2015 był prezesem Polskiego Towarzystwa Neurofizjologii Klinicznej. W grudniu 2015 roku otrzymał tytuł naukowy profesora.

Początkowo trzon zespołu Kliniki kierowanej przez Profesora Kochanowskiego stanowili: dr Teresa Nowak-Michalska, dr Martyna Wypych, mgr psychologii Anna Kocwa, dr Joanna Cegielska i mgr fizjoterapii Daniel Malczewski. W kolejnych latach zespół uzupełnili na dłużej: dr Mariusz Grudniak, dr Iwona Stępniak, dr Anna Zduńska, fizjoterapeuta dr Jakub Stolarski, a po 2010 roku także: dr Anna Puczyńska, dr Katarzyna Stopińska, dr Agata Wierzchowska-Ciok i mgr logopedii Małgorzata Polit.

W 2017 roku do zespołu dołączyła dr hab.n.med. Izabela Domitrz, która po wygraniu konkursu WUM otrzymała nominację na Kierownika Kliniki. Stanowisko to obejmie od 1.10.2020r. Dzięki działalności docent Domitrz poszerzył się zespół pracowników, podjęto nowe kierunki badań naukowych obejmujące m.in. problemy bólów głowy, zawrotów głowy czy dystonii oraz niektórych chorób rzadkich np. stwardnienia guzowatego.

Warunki pracy klinicznej w 2002 roku w Szpitalu Bielańskim nie były łatwe. Jednak wyposażenie Kliniki oraz jej baza lokalowa ulegały od 2002 roku systematycznej poprawie. Oddział szpitalny, na bazie którego funkcjonuje Klinika, przeszedł generalny remont i przekształcił się w spełniającą europejskie standardy jednostkę z pełnym zabezpieczeniem diagnostyczno-terapeutycznym umożliwiającym pełnoprofilową działalność neurologiczną, pracę dydaktyczną i naukową.

W latach 2001-2020 stopień doktora nauk medycznych lub doktora nauk o zdrowiu uzyskało 12 osób, a tytuł specjalisty neurologa 19 lekarzy.

W związku z rozszerzeniem w końcu lat 90 XX w. profilu kształcenia w II Wydziale Lekarskim Akademii Medycznej w Warszawie, konieczne było opracowanie programów dydaktycznych i podjęcie się nauczania neurologii studentów Oddziału Fizjoterapii, a przejściowo także studentów Wydziału Nauki o Zdrowiu. Przy szczupłym zapleczu kadrowym stanowiło to nie lada wyzwanie dla zespołu Kliniki. W pierwszej dekadzie lat 2000 konieczna była modyfikacja tych programów, a w 2018 roku stworzenie programu dla jednolitych studiów magisterskich fizjoterapii. W 2019 roku do programu dydaktycznego dołączyli studenci Logopedii.

Profesor Jan Kochanowski podczas zajęć dydaktycznych w latach 2000-10

Praca dydaktyczna Kliniki wiąże się również od lat z działalnością Studenckiego Koła Naukowego. Jego opiekunem w latach 1983-1997 była Profesor Jędrzejowska. Aktywnym członkiem koła była wówczas Maria Desperat i Elżbieta Zwierzyńska. Od 2005 roku po reaktywacji Koła w Szpitalu Bielańskim jego opiekunem została dr Joanna Cegielska, a najintensywniej działały w nim: Anna Ponichtera, Anna Puczyńska i Marta Zębala oraz studentka i doktorantka fizjoterapii Katarzyna Bienias. Od 2006 roku funkcjonuje przy Klinice, pod opieką fizjoterapeuty dr. Daniela Malczewskiego, SKN „Cerebellum” zrzeszające studentów fizjoterapii. Członkowie obu Kół biorą aktywny udział w spotkaniach klinicznych i Kongresach SKN i Młodych Lekarzy, Wiośnie z Fizjoterapią oraz spotkaniach naukowych o tematyce neurologicznej i rehabilitacyjnej.

Obraz zawierający osoba, mężczyzna, odzież, wewnątrz

Opis wygenerowany automatycznie

Profesor Jan Kochanowski i dr hab. Izabela Domitrz w 2020r.

Obraz zawierający wewnątrz, osoba, zdjęcie, pozujący

Opis wygenerowany automatycznie

Zespół Kliniki w 2020 roku